Záněty močových cest

Zánět močových cest je zdravotní komplikace, která se může rozvinout v jakémkoliv věku. Trpí jimi až sedmdesát procent žen, a u patnácti procent se záněty opakovaně vrací. Ve studeném zimním období bychom se měli zaměřit především na prevenci, aby nás toto onemocnění netrápilo.

Koho trápí
Močové infekce jsou u nás velmi rozšířené. Postihují nejčastěji ženy, ale trápit můžou klidně i batolata. Proces vzniku zánětu je velmi prostý – ve většině případů ho způsobují bakterie, které se přes ústí močové trubice dostávají do vyšších etáží močových cest, do močového měchýře a zasáhnout můžou i ledviny. Je to velmi nepříjemné onemocnění, které je potřeba léčit co nejdříve, abychom zabránili jeho přechodu do chronického stadia.

Co způsobuje zánět
Ø  U žen velmi často dochází k rozvoji zánětu z důvodu nešetrné manipulace při vyprazdňování, kdy si během toalety přenesou bakterie z oblasti konečníku do ústí močové trubice. Ženy by proto měly velmi dbát na hygienu a utírání zepředu dozadu, aby zabránily zavedení bakterie.

Ø  Další příčinou zánětu může být i neléčená infekce v pochvě.

Ø  Velmi časté jsou také sexuálně přenosné infekce vyvolané chlamydiemi, mykoplazmaty a ureaplazmaty. Ty mohou především u mužů probíhat zcela bez projevů, naopak u žen mohou být příčinou často se opakujících zánětů. Léčit by se pak měli oba partneři současně, a dostatečně dlouho.

Příznaky zánětu
Příznaky infekce močových cest jsou nepříjemné. Problém začíná obvykle postupně, pálení a řezání nabírá na intenzitě, následně se může projevit i krev v moči. V případě uvedených příznaků by měl pacient navštívit svého lékaře. Záněty se léčí nasazením odpovídající terapie, většinou antibiotiky.

Jako doplněk léčby jsou vhodné prostředky na zvýšení imunity sliznice močových cest, nebo výtažky z brusinek. V průběhu léčky je také vhodný zvýšený příjem tekutin a nedráždivá nekořeněná strava.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup