Sport prospívá i naší psychice


Hesla typu „sportem ke zdraví“, nebo „ve zdravém těle zdravý duch“, vnímáme spíše s úsměvem, obecně přeci víme, že sport je prospěšný. Od nejútlejšího dětství jsme nuceni se hýbat, ať už doma, kdy nás rodiče posadí na odrážedlo, koloběžku a pak kolo, později přijdou na řadu třeba také lyže, brusle a další aktivity. Také ve školských institucích, mateřskou školou počínaje a střední či vysokou většinou konče je sport běžnou součástí. Kromě toho se často věnujeme i sportovním volnočasovým aktivitám, ne-li dokonce na vrcholové úrovni.

relax


Většinou je obecně známo, že pohyb jako takový prospívá našemu zdraví, jednak abychom se udrželi v kondici, posilovali svaly, klouby, vyhýbali se nadváze nebo obezitě, aby nám správně pracoval metabolismus, imunitní systém a tak dále. Sport prospívá našim plicím, srdci, cévám. Ne příliš se však hovoří o tom, že sport prospívá i naší duši a mozku.

Jaké jsou tedy hlavní psychické a mentální výhody sportování?

·         Je prokázáno, že lidé, kteří jsou fyzicky aktivnější, nebo pravidelně sportují, lépe spí, současně jsou během dne méně unavení a lépe se soustředí.

·         Sportem se také odbourává stres a úzkost, kdo se pravidelně hýbe, a může to být pouze procházka formou svižné chůze, pak ví, že si nádherně vyčistí hlavu, odpočine si, současně se odreaguje a cítí se lépe, sport je tedy také doporučován při léčbě depresivních stavů, nelze opomenout vliv endorfinů, také zvaných jako hormony štěstí.


·         Vědci tvrdí, že sport a různé aerobní aktivity zlepšují paměť, koncentraci a naše mentální výkony, mimo jiné posiluje sport naši vytrvalost a disciplínu.

·         Výzkumy v souvislosti s pohybem a sportem také dokazují, že dochází ke zlepšení sexuálního života, a také ke zlepšení mezilidských vztahů, zejména těch rodinných .

cvičení


Mezi sporty, které nás mohou činit šťastnými, patří například běh, jízda na kole, ale také aerobní cvičení, nebo jóga či tanec. Není tedy cílem dřít se do zničení těla, ale někdy i klidný pohyb, který vnímáme spíše jako relax, může být mnohem prospěšnější našemu zdraví. Pokud se k tomu přidá ještě pobyt v příjemném prostředí a s milými lidmi, je to přímo balzám na duši.