Rekonstrukce starého domku může začít. Stačí jenom chtít!


Odkoupili jste domek, kde je ještě z dřívějších dob latexový nátěr? Věřte, že nebude jen jeden, pod ním budou další vrstvy z dřívějších výmaleb. Bát se ovšem nemusíte. Sice to bude dřina, ale odstranit latex ze stěny půjde.

Odstranění latexu

Na odstranění latexu ze stěny budete potřebovat špachtli. Pomocí ní lze sundávat staré nánosy latexu dolů. Určitě to nepůjde tak snadno, jak si budete představovat. Proto si můžete pomoci odstraňovačem starých nátěrů nebo také můžete zkusit použít roztok sody na změkčení vody, ale tady musí být zdi vlhké, abyste mohli odstranit latex. Jde to i za pomocí horké vody s nastrouhaným jelením mýdlem. Většinou u této metody postřik musíte opakovat.

vzorník barev na zeď
Oprava rozbitých rohů, prasklin a děr ve stěně

Na opravu budete potřebovat sádru a vodu. Samozřejmě byste mohli použít maltu, tmel, spárovací hmotu,…Ovšem pro drobné opravy stačí sádra. Pokud máte několik roků starou sádru, nemusí už tak dobře držet na zdi, protože za ty roky zvětrala. Dodržujte poměr sádry a vody, kdybyste to nedodrželi, mohlo by se vám to vymstít. Před nanášením sádry na zeď rozprašovačem nastříkejte vodu na místo, které chcete spravit. Dělá se to pro lepší přilnavost.  Za pomoci špachtle naneste hmotu na požadované místo a upravte tvar rohu, případně zarovnejte do roviny se zdí. Hrby přece nechcete.

šedá výmalba
Co s futry a radiátory?

Pokud máte starý typ radiátorů a jsou nevzhledné, není nic jednoduššího, než koupit barvu a přemalovat je. To samé platí pro futra. Napřed musíte odstranit nečistoty, zbavit kov mastnoty. V dalším kroku musíte původní nátěr osmirkovat. Pak stačí vzít štětce a válečky a pustit se do práce. U radiátoru se bude hodit štětec zárohák do méně dostupných míst.


Nová výmalba

Nebojte se barev! Avšak než zvolíte barvu, měli byste se rozhodnout, kterému typu nátěru dáte přednost. Bude to barva na vodní bázi, tónovací barvy, latexová barva, matná či lesklá,…? Na trhu je široký výběr barev, takže opravdu máte z čeho vybírat. Za mě velké plus mají barvy na vodní bázi, protože téměř nezapáchají a rychle zasychají.

Místnost před malováním musíte vyklidit, natáhnout ochranné fólie. Potom celou místnost vymalovat základovou barvou, což je bílá. A teprve pak můžete nanášet zvolenou barvu z barevného spektra.