Proč je ortodoncie tak důležitá

Asi jistě všichni víme, že zubaři se začínají stávat poměrně nedostatkovým zbožím. Nikdo tuto práci nechce dělat, a není divu. Koneckonců se jedná o poměrně nevděčnou činnost. Celý den koukáte lidem zblízka do pusy, lidem, kteří nemají vždy zrovna svěží dech, spravujete jim chrup a málokdy se dočkáte vděku. Naopak, vidíte prakticky na všech svých pacientech, jak jsou rádi, když mohou odejít. Navíc, i když lidem stále opakujete, jak jsou pravidelné prohlídky důležité, stejně přijdou až tehdy, kdy už mají zuby v opravdu špatném stavu.kartáček s pastou

Není pochyb o tom, že lidé návštěvy ortodoncie velmi podceňují. I proto velmi často odmítají chodit na pravidelné prohlídky. Vlastně přijdou velmi často až tehdy, když už jim skutečně nic jiného nezbývá. To už je však pozdě.

Pravdou je, že zubařina je velmi staré řemeslo. Provozovalo se už ve starověku, snad ještě za doby, kdy jsme byli lovci a sběrači. Není však třeba říkat, že v té době jsme neměli o medicíně příliš ponětí. Nejčastějším a prakticky jediným zákrokem při jakékoliv bolesti zubu bylo postižený zub vytrhnout. To se samozřejmě dělalo bez jakýchkoliv anestetik, šlo tedy o velmi bolestivý zákrok.

A tento postup vydržel prakticky až do začátku moderní doby, kdy byly objeveny první utišující prostředky. Vzhledem k tomu, že veškeré potíže se zuby se řešily jediným způsobem, nebyl potřeba specializovaný doktor. Tyto zákroky tedy velmi často prováděli kováři.ilustrace zubařky a pacienta

Teprve v moderní době byla vynalezena zubařská vrtačka a stomatologie se stala samostatným lékařským oborem. A to oborem důležitějším, než mu mnozí lidé připisují. Málokdo si totiž uvědomuje, co mohou zkažené zuby vlastně způsobit.

Pokud necháte některý z vašich zubů bez péče, když vás začne pobolívat, můžete si být jisti, že se to začne zhoršovat. Nepohodlí však není to jediné, co se děje. Jak kaz postupuje směrem ke kořeni, razí si cestu přes sklovinu k měkkým, živým částem. Zde může způsobit skutečně velký zánět.

Když ani tehdy nevyhledáte lékařskou pomoc – ač v tu dobu to už bolí tak, že si ani jinou možnost nepřipouštíte, pak se může stát, že se zánět rozšíří až do krve. A v té chvíli, kdy jej začne naše krev roznášet po celém těle, máme skutečně vážný problém, který může skončit až úmrtím na otravu krve.

Proto nezanedbávejte pravidelné prohlídky a svého zubaře si važte, dokud jej máte.