Jakmile nastane dovolená, přichází nemoc

Zatímco ostatní se vrací dobře odpočinutí z nějaké exotické destinace, vy jste většinu času zůstali doma v posteli. Proč se to stalo zrovna mně? Ptáte se sami sebe.
Ve skutečnosti se to obvykle týká stejných lidí, kteří se příliš stresují, když je dovolená těsně za rohem.
Výše uvedený poznatek byl zjištěn výzkumnou skupinou na Univerzitě v Trieru. Studovali přibližně 1 500 zdravých dobrovolníků a pacientů s akutními fyzickými nebo duševními chorobami. Výsledek: zdraví lidé s malým množstvím stresu zřídka trpí příznaky poststresu (2,3 procenta). U duševně nemocných subjektů se symptomy objevily ve 20 až 35 procentech.
běh do moře
 
Nejčastějšími potížemi jsou infekce, žaludeční potíže, migrény a rozmazané vidění. Výzkumníci byli schopni pozorovat přímou korelaci mezi úrovní stresu vyšetřovaných osob a symptomy vyčerpání a onemocnění. Subjekty, které nejvíce potřebují dovolenou a odpočinek, pravděpodobně trpěly příznaky poststresu. Riziko onemocnění na dovolené je čtyřnásobně vyšší u stresovaných lidí, než u zdravých lidí.
 
Vědci také zkoumali, proč se tyto příznaky objevují stále znova při odpočinkové fázi. Stres mobilizuje zvláště silný hormon noradrenalin v naší centrální a autonomní nervové soustavě. Pokud jsou nároky obzvláště intenzivní a trvalé, spotřeba noradrenalinu přesahuje jeho obnovu. V klidové fázi se pak uvolní příliš málo noradrenalinu a dochází tak k poruchám rovnováhy nervových a imunitních funkcí, které způsobují poststresové příznaky.
noční můra

Jak se dostat z poststresového syndromu

Mimo jiné může pomoci dobře promyšlené ovládání stresu. Doporučují se relaxační cvičení, stejně jako vyhýbání se stresovým faktorům a dobré řízení času. Nejlepším stresovým zabijákem je však stále pohyb. Je však příliš pozdě, když začnete sportovat až na dovolené. Nejlepší je začlenit malé cvičební úkony do každodenního života pár týdnu před dovolenou, například se můžete projít po ulici během obědové přestávky. 30 minut cvičení třikrát týdně by mělo výrazně snížit stres.