Jak přežít letní vedro i bez klimatizace

Každý z nás nemá bohužel dostatek financí k tomu, aby si pořídil pevnou splitovou jednotku. Nejlevnější není ani její provoz, zvláště dnes po zvýšení cen elektrické energie, zároveň musíte započítat i náklady na údržbu a odborné čištění. Mobilní klimatizace jsou sice levnější, ale mnohdy vykonají spíše medvědí službu – horký vzduch se špatně z místnosti odvádí plastovou hadicí, ta je rozpálená a vzduch zároveň v místnosti ohřívá. A především je velmi hlučná, zapomeňte tedy na klidný spánek s tímto přístrojem.
plesnivá stěna

Jak si poradit postaru

Za časů našich babiček a prababiček žádné klimatizace neexistovaly, a pokud ano, byly jen výsadou velmi movitých lidí. Lidé žili dříve velice skromně, ale nápaditě. Většinu domů v teplejších oblastech zdobily venkovní okenice nebo rolety. Dnes jsou na trhu běžně dostupné, ale zvládli byste si je vyrobit i sami. Pamatujte, že vnitřní žaluzie nebo závěsy místnost ochladí jen nepatrně, jde totiž o to nevpustit slunce na okenní tabule, ty fungují v letních dnech doslova jako kamna.
Větráme pouze v noci, ve dne větrání omezíme na minimum, ideální je do místnosti postavit několik nádob se studenou vodou a ledovou tříští. Za starých časů se horko sráželo i prostěradlem namočeným do studené vody, vyždímaným a zavěšovaným před záclony.
Ulehat ke spánku se doporučuje s velmi tenkou přikrývkou, existují tenké komfortní lůžkoviny z dutého vlákna, dobře odvádí vlhkost a spíše ochlazují, než kdyby hřály. Mají nízkou gramáž a dobře se udržují, lze je vyprat i v pračce.
západ slunce za loukou

Postarejte se o děti

Děti v létě trpí nadměrným horkem nejvíce, s větší pravděpodobností u nich může dojít k úžehu a úpalu. Důležité je doplňovat tekutiny a zmírnit fyzickou aktivitu. Najděte si čas na nějakou poklidnou společenskou zábavu, nejlépe ve formě deskových nebo karetních her, můžete zorganizovat i promítání filmů nebo pohádek.