Intervalové cvičení


Existují v zásadě dva důvody, proč se rozhodneme změnit životní styl. Za prvé chceme zhubnout, za druhé chceme být prostě zdravější. U obou variant je ale vhodné neměnit pouze stravu, ale začít i cvičit.
sportovní oblečení
Zlepší se tak vaše kondice, spálíte přebytečné kalorie, vyčistíte si hlavu a zároveň si doplníte energii.
Když totiž neustále ležíte nebo sedíte jako pecivál, máte pocit, že jste hrozně unavení. Ano, jste unavení z toho nic nedělání. Pokud rozproudíte krev v těle, budete mít po cvičení více energie a dokonce pocítíte i jisté uspokojení z toho, že jste pro sebe něco udělali.

Intervalové cvičení se v posledních letech stává velice oblíbeným.Už jste o něm někdy slyšeli? Pokud ne, tak je čas zjistit o něm alespoň základní informace. Již ze slova intervalové jsme schopni si vydedukovat, že budeme cvičit v určitých intervalech. V těchto intervalech se bude střídat intenzita cvičení. Obvykle se střídají dvě fáze –
·         v první fázi se cvičí obvykle na maximum,
·         ve druhé fázi se cvičí mírně.

Podstatou je, že se střídá anaerobní a aerobní (tzv. kardio) cvičení. Tím se samozřejmě mění i míra zapojení svalů a tepová frekvence. Intervalové cvičení je ale velice náročné a nejde ho zvládat dlouhou dobu. Ideální je cvičit něco okolo 20 minut, v maximu však obvykle nepřesahuje 30 minut. Ze začátku můžete cvičit i pár minutek, dokud si trošku nenavyknete, je však vhodné cvičení postupně prodlužovat. Dávejte si ale pozor, pokud máte určité zdravotní problémy, zejména trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo onemocněním kardiovaskulárního systému, poraďte se s lékařem o vhodnosti tohoto cvičení právě pro vás.
protahování po běhu
Hlavní výhodou intervalového cvičení je to, že spálíte mnohem více kalorií. Je to způsobeno tím, že čím intenzivněji cvičíte, tím více kalorií vaše tělo spálí. Samozřejmě se ale také rychleji unavíte. Výhodou je tedy to, že trénink vám zabere méně času, ale budete pozorovat lepší výsledky než při klasickém cvičení. Dalším bonusem je to, že pokud cvičíte intenzivně, učíte se rychleji zapojovat svaly a postupně se stáváte mnohem více hbitými. Můžete cvičit to, co doposud, pouze začnete střídat různé intenzity tohoto cvičení (např. pokud běháte, střídejte sprint s rychlou chůzí). Střídání intenzity cvičení vás přímo pohltí, musíte se plně soustředit, ve chvílích, kdy jedete na maximum, vám nezbývá čas ani na přemýšlení.