Cesmína je ozdobou zahrady i domu

Cesmína ostrolistá (Ilex aquafolium), je zkrátka krasavice, která působí velice dekorativně venku na zahradě i v naší domácnosti. Lidovými názvy se jí říká bodavá palma, lední jehlice nebo lesní kopřiva. Cesmín existuje asi šest set druhů, máme tedy opravdu veliký výběr. Lze ji pěstovat jako keř nebo jako malý strom. V dobrých podmínkách může dorůst i do výšky pěti metrů. Je bohatě větvená a stálezelená. Pozor, také mírně jedovatá. Pokud se chceme dočkat nádherných červených plodů, musíme mít její samčí i samičí rostliny. Je totiž rostlinou dvojdomou. Její listy jsou kožovité, lesklé a zubaté. Květy má čtyřčetné nebo pětičetné, bílé. Velice podobná, a také velice hezká, je mahónie cesmínolistá. Poznáme ji podle žlutých květů a tmavomodrých bobulí.
 cesmína bobule
Jak ji pěstujeme
Má ráda půdu, která je kyselejší, vlhčí a bohatá na humus. A také propustná. Tomu přizpůsobíme výběr jejího stanoviště a netrápíme ji zbytečně na nějakém udusaném suchopáru. Dobře naopak snáší vlhkost. Půdy i vzduchu. Ideální je pro ni místo pod vyššími stromy nebo třeba u rybníčku či zahradního jezírka. V létě snese i sušší podmínky, ale vadí jí přímé slunce. Vydrží také mírné znečištění vzduchu ve větších městech. Množíme ji řízkováním. Řízky odebíráme u mladých rostlin na jaře (květen) u těch starších pak v létě (přelom června a července). Působí krásně i bez tvarování, když roste „divoce“. Pokud ji chceme upravovat tvarováním, provádíme to v létě.
vánoční dezert 
S její pomocí zdobíme i léčíme
Její mírnou jedovatost způsobuje to, že v jejích listech jsou přítomny flavoidy, steroidy a triterpensaponiny. Naši předci i současní bylinkáři léčili pomocí extraktů z jejích listů chřipková onemocnění. Má protizánětlivé účinky a snižuje horečku. Podporuje správnou činnost ledvin. Dnes jsou cesmínové listy používány při problémech s klouby a také při zánětech spojivek. Ale i jinak. K léčbě naší duše. Například jeden druh Bachových květů nazývaný Holly nás má vést k lásce, pochopení a soucitu. V léčivé účinky cesmíny věřili už staří Keltové. Ostatně dokazuje to i původ jejího názvu Ilex. Je odvozen z keltského označení „ic“. Znamenalo to prý „špičatý“. Pomocí listů cesmíny lidé zvali do domu dobré duchy. Z tohoto důvodu jsou používané od dávných dob jako vánoční výzdoba.