Bezlepková dieta


Cítíte se unaveni, ubýváte na váze, tvoří se Vám nepříjemné afty? Jestliže se k tomu přidají i bolesti hlavy a různé záněty, může se jednat o celiakii, kterou trpí přibližně jedno procento evropské populace. Velice nepříjemné onemocnění, které je v současné době nevyléčitelné. Do určité míry se s ním ale bojovat dá. Chce to dietu. A v tomto případě není nikterak jednoduchá. Nevěřili byste, kde všude se lepek nachází. V mouce a moučných produktech ho jistě očekáváme. Obsahuje ho totiž obilí. Lepek dodá těstu pružnost a nadýchanost. Také způsobí to, že těsto drží pohromadě. Proto je velice těžké vyrobit běžné pečivo bez použití lepku.
zakázaný lepek
Potraviny, ve kterých by asi lepek hledal málokdo, jsou
–         různá ochucovadla
–         instantní pokrmy
–         kečup
–         zmrzlina
–         pivo.
bochníky chleba

Problémům raději předcházet

Lidé, kteří jsou na lepek alergičtí, mohou mít po jeho požití nepříjemné zažívací potíže. Lepek vyvolá otok sliznice tenkého střeva a pak přijdou bolesti a průjmy. V tomto případě je potřeba držet dietu po celý život. Někdy ale dojde pouze k nějakému podráždění a vznikne jen citlivost na lepek. Pak je dieta jen dočasná.
·        Bezlepková dieta je tak trochu zkouškou silné vůle a plnosti naší peněženky.
krájené pečivo

Právě proto, že výroba bezlepkových surovin je tak nákladná, jsou produkty drahé. Celiaci by měli do svého jídelníčku zařazovat dostatek potravin, které obsahují vlákninu. Ta je totiž střevům prospěšná. Potraviny, které jsou na vlákninu bohaté, najdeme snadno. Je to zelenina, luštěniny, různá semínka. V současnosti se na trhu začínají čím dál víc vykytovat potraviny, které jsou určené pro tuto dietu. Poznáte je lehce. Je na nich přeškrtnutý klásek. Aby si celiak nezadělával na zbytečné potíže, je potřeba pečlivě číst etikety. Proto je lépe vybírat zboží, které je balené. Celiak, který dodržuje předepsanou dietu, pocítí zanedlouho nový příval energie.